Szukasz pomysłu na krótki, ale intensywny wypoczynek? Postaw na citybreak we Włocławku – mieście, które łączy w sobie bogatą historię, kontakt z naturą i mnóstwo możliwości aktywnego spędzania czasu!
Dzień 1 - relaks w otoczeniu natury
(np. piątek)
Rozpoczęcie wizyty we Włocławku proponujemy rozpocząć w punkcie Informacji turystycznej przy ul. Okrzei 65 (dworzec PKP). Tam uzyskasz niezbędne informacje na temat atrakcji turystycznych Włocławka a także kupisz lokalne pamiątki. Nas-tępnie udaj się w lewo, w ulicę Okrzei, by dotrzeć do Ogrodu na Pompce nad rzeką Zgłowiączką. Zejdziesz tam tuż za stacją Pogotowia Ratunkowego.
Stamtąd możesz udać się w lewo - do Parku na Słodowie (ul. Wysoka 12), gdzie czeka na Ciebie przestrzeń służąca rekreacji i wypoczynkowi z Międzyosiedlowym Basenem Miejskim, kortami tenisowymi, otwartymi boiskami, skateparkiem i pumptrackiem, lodowisko - w sezonie zimowym, a także baseny letnie, miejsce przeznaczone do palenia ogniska oraz parking, lub w prawo w kierunku Parku Miejskiego im. Henryka Sienkiewicza, przez który urokliwą trasą spacerową dotrzesz aż nad brzeg Wisły i przepiękne bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po drodze miniesz największy skarb miasta, którym jest Katedra pw. Najświętszej Maryi Panny, wyjątkowe miejsce wypełnione historią, zabytkami i sztuką, świadek ważnych dla miasta i Polski wydarzeń oraz tunel pod zabytkowym mostem drogowym w ciągu ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Nad Wisłą skieruj się Mostkiem Zakochanych w kierunku woonerfu przy ulicy Piwnej. Tu właśnie funkcjonuje hotel z restauracją i punkty gastronomiczne, w których z pewnością miło spędzisz czas o każdej porze roku.
Największą atrakcją w tej części miasta jest Przystań Wodna im. Jerzego Bojańczyka (ul. Piwna 1a), będąca siedzibą Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego, punktem widokowym oraz miejscem wynajmu sprzętu pływającego (kajaki, smocze łodzie). Działa tu też restauracja.
Czas trwania: 3 h
Dzień 2 - spacer szlakiem kultury i zabytków
(np. sobota)
Dzień drugi we Włocławku zarezerwuj na Stare Miasto. Podczas wędrówki historycznymi uliczkami Włocławka spotkasz się z ciekawymi przykładami różnorodnej architektury. Obiekty sakralne, przeplatają się z secesyjnymi perełkami, kamienica-mi mieszczańskimi, które wyróżniają się bogatymi zdobieniami i finezyjnymi detalami. Włocławek to także miasto modernizmu – eleganckie budynki z lat 20. i 30. XX wieku, niejednokrotnie zachowały swoją pierwotną formę.
Podczas wędrówki po Starym Mieście odwiedź koniecznie Muzeum Diecezjalne (Pl. Kopernika 3), opowiadające o dziejach Diecezji Włocławskiej, Zbiory Sztuki ul. Zamcza 10/12) z arcyciekawą wystawą artysty Stanisława Zagajewskiego (będąc na Starym Rynku koniecznie usiądź na ławeczce poświęconą temu wybitnemu twórcy), Muzeum Historii Włocławka (ul. Szpichlerna 19), w którym eksponowany jest słynny Miecz Włocławski, a także Skarbiec Fajansu (ul. Żabia 2), które poprowadzi Cię przez liczącą ponad 150 lat historię włocławskiego fajansu. Możesz tu zwiedzić interaktywną wystawę, zmierzyć się z Pokojem Zagadek, a także wziąć udział w warsztatach ceramicznych lub zajęciach malowania fajansowych wzorów.
O godz. 12:00 możesz wysłuchać hejnału Włocławka, który odgrywany jest z wieży Starej Remizy (ul. Żabia 8) . Zajrzyj też do środka i zobacz niezwykłą Salę Zebrań dawnej remizy strażackiej z bogatymi zdobieniami i ogromnym imponującym malowidłem ściennym "Wyjazd do pożaru" Józefa Bergmana.
Stare Miasto we Włocławku to także 7 murali, których głównym motywem jest historia Włocławka: miejsca, wydarzenia i postacie. Podczas spaceru zwróć koniecznie uwagę na te barwne malowidła.
Czas trwania: 7 h
Dzień 3 - aktywna wędrówka "z widokiem"
(np. niedziela)
W niedzielę zachęcamy wybrać się na spacer trasą biegnącą z centrum Włocławka na Zawiśle - dzielnicę miasta położoną na prawym brzegu Wisły.
Z Bulwarów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego możesz udać się mostem im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza, podziwiając jednocześnie widok na panoramę Włocławka. Cały spacer nie powinien zająć więcej niż 40 minut (około 2 km). Będąc na drugim brzegu Wisły kieruj się w stronę ul. Lipnowskiej, a następnie w ul. Obrońców Wisły 1920 roku.
Tam mijając Pomnik Obrońców Wisły 1920 Roku dotrzesz do wieży widokowej. Ulo-kowana na wzgórzu wieża umożliwia podziwianie z dużej wysokości obszaru Włocławka i najbliższej okolicy. To zdecydowanie najwyższy punkt z najlepszym widokiem na miasto! Do dyspozycji osób odwiedzających to miejsce są także bezpłatne lunety.
Będąc na drugim brzegu Wisły zachęcamy do odwiedzenia zapory na Stopniu Wodnym Włocławek. Spod wieży widokowej dotrzesz tam ulicą Dobrzyńską (trasa liczy około 5 km). W obrębie zapory znajduje się krzyż upamiętniający męczeńską śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki, parking, punkt widokowy na panoramę Włocławka oraz Zbiornik Włocławski.
Nieopodal (ul. Płocka 187) funkcjonuje przystań wodna, która oferuje kompleks basenów letnich, w których miło spędzisz czas, a także możliwość wynajmu kajaków, rejsu motorówką, a także - w sezonie wakacyjnym - rejsów statkiem solarnym. W obrębie kompleksu przystani znajdują się także domki, w których można przenocować, a także miejsca na campery i przyczepy campingowe.
Czas trwania: 5 h